"Ten, kto má mŕtve ušká a nemôže nikdy počuť, je omyl prírody?"   Dallo

STÚPENEC KEMETIZMU

VYZNAVAČ BOHA RA-ATON

ZNAMENIE - SCARABEUS

OCHRANCA PRÍRODY A ZVIERAT

VEGETARIÁN

NEFAJČIAR

INTROVERT

MAJITEĽ KOCÚRA BASTY

PLAVEC

TANEČNÍK

CHOREOGRAF

VÝROBCA KOSTÝMOV

VÝTVARNÍK

GRAFIK

Dallo (pravé meno Dalibor Gajdoš) prišiel na svet ako každý človek, čo nepočuje od narodenia. Nepočujúci - to nechce byť „označkovaný“ v „kategórii“, aký má hendikep. Vďaka samému učeniu “JA“ si časom uvedomil, kto skutočne je, aj keď nepočuje, je len človek „zo žiadnej kategórie – nepočujúci.“ Toto slovo sme nevymysleli my sami. Každý môže nájsť jeho pôvod a kde vznikol.

     Kedy a kde sa narodil? To rád nikomu nehovorí. Snaží sa o to, aby o svojich narodeninách nikomu nerozprával. Raz si povedal:

„Meranie a poznanie času nie je zmysel. Môj život to nepozná

a nepotrebuje vedieť, kedy sa narodil ani kedy zomrie.“

     Tvrdil, že sa zrodil z matky a potom akoby vzišiel zo zvieracej bytosti. Doteraz sa od jeho súcitu všetky zvieratká cítia úctyhodne ako bohovia. Stále ich uznáva a miluje viac než kohokoľvek iného. Medzi Dallom a zvieratkami je vzájomný a hlboký vzťah.

 

SVET TICHA

     Ako prišiel na to, že nepočuje? Pochopil, že sa zvieratká tiež nerozprávajú, ale on áno. Vďaka neustálemu učeniu a zdokonaľovaniu svojho „JA“ sa naučil rozprávať, aby na ľudí vplýval ako človek, a nie zviera. A čo je jeho mŕtvy sluch? Len proste nepočuje a ničím sa nelíši a tak doteraz nevie dosť dobre na tú otázku odpovedať. Pochopiteľne, že nevie jednoznačne povedať, aký je rozdiel medzi tichom a zvukom. A aký je jeho život? Jednoducho žije vo svete ticha a „počuje“ len očkami. Našiel si svoju jasnosť o pravde:

„Sluchovo postihnutý človek je chudobný pre osoh života,
ale má silné vnímanie ľudského vnútra i vonkajšieho sveta.“

 

DETSTVO

     Od 2 rokov Dallo navštevoval Špeciálnu materskú a základnú školu internátnu v Bratislave. Posunkový jazyk ovláda veľmi dobre, dokonca aj medzinárodný jazyk, ktorý sa učí vo svete, kde cestuje dodnes. V detstve mal pestrofarebné zážitky, ktoré prežil najmä v školskom internáte pre nepočujúcich (presný názov do roku 2000 Materská a Základná špeciálna škola internátna pre sluchovo postihnutých na Hrdličkovej ulici v Bratislave). Ten obklopoval krásny mohutný zelený les, desiatky detských ihrísk, namaľované postavičky zo známych svetových rozprávok na školských oknách…

     V 13 rokoch ako žiak objavil v sebe zázračný talent pre tanec, ku ktorému ho inšpiroval americký tanečník a spevák "King of Pop"Michael Jackson. Začal verejne vystupovať na rôznych spoločno-kultúrnych podujatiach a súťažiť na festivaloch nielen na Slovensku, ale aj vo svete, kde zožal mnoho úspechov a získal veľa cien.

     Ako 16-ročný študent študoval v Združení strednej škole odevnej v Leviciach, v odbore modelárstvo a návrhárstvo odevov. Štúdium ho bavilo a jeho vášňou sa stalo kreslenie, maľovanie, modelovanie a šitie odevov v rôznych štýloch. Škola bola pre bežných počujúcich, s ktorými sa snažil zapájať do sveta počujúcich, aby dosiahol zmysel života.

     Od 22 rokov žije a pracuje v Bratislave, kde sa venuje aj svojim činnostiam, ktoré mu prinášajú radosť a sú mu potešením. Tu založil aj svoju tanečno-umeleckú činnosť Souldance, ktorej nejde v prvom rade o slávu, ale o to, aby aj počujúci pochopili lepšie svet nepočujúcich a snažili sa im čo najlepšie porozumieť. Vytvára rôzne pohybové choreografie a kostýmy pre svojich tanečníkov. Jeho záľubami sú cvičenie, joga, meditácia, plávanie, písanie, hranie na hudobných nástrojov, čítanie kníh, varenie, pestovanie kvetov, relax v parku, chodenie na výstavách a kultúrnych podujatiach...

 

NEKONEČNÝ SEN

     Dallo je vysnívaný vo fantázii, z ktorej by túžil utvoriť si svoj vlastný svet. Sníva sa mu často, ako si poletuje nad morom a zemou. A keď dozrel, tak pri tom lietaní narazil na jedného neznámeho človeka a hneď si ho zamiloval. Po zobudení v postieľke si vždy na to spomenul. A tak šiel za svojim snom a jeho prvé kroky viedli do knižnice, tam si všimol knižku s obrázkom, na ktorom bol práve tento človek z jeho snov. Čítal ju s nadšením a vety o ňom doslova hltal, ako mu pri tom bolo neuveriteľne. Všimol si, že ich charaktery sú napadne rovnaké a že nechce zostarnúť, aby bol večne mladý a rád sa hrával… Je jeho vnútorným duchom, stále tomu verí, že nebude staroba a bude si plniť svoje sny a ukazovať tajomstvá.

„Je možné, že sa stane človek skutočnosťou zo sna."

 

STÚPENEC

     Dallo je stúpencom staroegyptského náboženstva (kemetizmu). Egypt je stredom sveta, zaujíma mu existencia a mytológia. Uznáva jedného z miliónov egyptských bohov, známeho ako Ra - Boh Slnka a považuje ho za jediného slnečného Boha všetkých. Objavil v sebe silný vzťah k uctievaniu a jeho túžbou je žiť v Egypte. Verí, že po smrti môže prejsť v pokoji na druhý svet. Boh Ra je zobrazovaný ako samostatné Slnko, alebo starí Egypťania ho vnímali ako človek nosiaci na hlave slnečný kotúč. Ten je považovaný za Ra-ovo oko alebo telo. Verí, že slnečný kotúč vidí všetko, čo sa deje na zemi. Pre Dalla je slnko zdrojom prinášajúcim svetlo, teplo a rast človeka dôležité. Východ a západ slnka je príkladom času. Nie je  typickým vyznávačom u nás oslavovaných či kresťanských sviatkov ako sú Vianoce, príchod Nového roka či Veľká noc. Väčšina ľudí sleduje čas, ako nutnú neustále ubiehajúcu časť života. Dallo nie, snaží sa svoje myslenie upriamiť inam.