Indické predstavenie TRIMÚRTI bolo venované pre duchovného majstra Sri Chinmoy na Medzinárodnom festivale kultúry nepočujúcich EFFETA v Nitre. Dallo ho vytvoril sám podľa najstaršieho náboženstva a legendy. Príbeh sa opísal pred 2000 rokmi pred letopočtom vystúpili na najdôležitejšie miesto hinduistického panteónu traja bohovia ako Trimúrti, čiže trojica: Brahma, Shiva, Vishnu.

Stručná charakteristika:

BRAHMA ako Stvoriteľ

     Boh Brahma sa všetkého stvorenia zrodí z lotosového kvetu. Potom sám zo seba stvorí ľudskú rasu, je z polovice ženou a mužom, volá sa Gayatri, známa aj ako bohyňa Saraswati, ktorá je chápaná a uznávaná ako bohyňa múdrosti, poznávania, hudby a umenia. V lotose sedí, medituje a rada hrá na rôznych hudobných nástrojov. Potom stvorí svet čiže oblohu, zem, prírodu. Na jeho dvoch dlaniach rúk sú hinduistické mantrické slabiky ÓM (symbol tvar a zvuk). Z pupka vyrástli ďalší bohovia Shiva Vishnu.

SHIVA ako Ničiteľ

     Boh Shiva je najlepší jogín a meditátor, je plný uvážlivej energie (symbol plodnosť), ale je zdržanlivý. Ako milostivý jogín ukazuje na tigrej koži svoju sexuálnu jogu, sexualita symbolizuje svetom mierovú slobodu. Potom sa stane Kráľom tanca, volá sa Natarája. Jeho kozmický tanec má päť gestov: tvorenie, ničenie, udržovanie, vteľovanie, oslobodenie. Tancuje v strede vesmíru, ktorý krúti koleso stvorenia a skazy. Jeho tanec je hutným vyjadrením božskej zábavy. V strede čela sú tri čiary nakreslené popolom a červená bodka, volá sa Vibhuti (symbol tretie oko).

VISHNU ako Udržiavateľ

     Boh Vishnu je Jeden, ktorý udržiava všetky veci a vesmír, aby nerozpadol a umožňuje existenciu svetla a života, zachováva ich pri živote, prekročí celý vesmír tromi krokmi. Vishnu stelesňuje božiu lásku a riadi ľudský osud. Ako Narájana, pochybujúci sa na vodách. Keď spí Vishnu, vesmír sa rozpúšťa do beztvarého stavu ako oceán, zostatok bytia sa sformuje do skrúteného hada Šéšu, na ktorom spočíva spiaci Vishnu.

dátum: 25. Január 2008; miesto: Nitra, Staré divadlo Karola Spišáka / Slovensko; žáner: divadlo, tanec - India, spev v posunkovom jazyku; účinkujúci: Dallo; hudba: Sri Chinmoy; hudobná dramaturgia: Magdaléna Žišková; návrh & výroba kostýmov / dekorácia / vlasy / maska / námet & choreografia: Dallo; foto: Daniela Pořížková (Česko); dĺžka: 20 minút

Fotogaléria